ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Low Profile
$399.99
In stock
SKU
ZT-B50600L-10A
Made for ITX and Small Form Factor enthusiasts, this card is densely packed with performance, and is powered by the NVIDIA Blackwell architecture, DLSS4 and Multi-frame Generation so even the smallest PC builds have the power to play top games with smooth framerates.
Feature Highlights:
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- 8-Pin PCIe power connector
- Half-Height Low-Profile Bracket included
- ITX-Ready ultra-compact Graphics Card
- Fits in 99% of PC builds
- All-new FireStorm Utility (DOWNLOAD)
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU |
|---|---|
| CUDA Cores | 3840 |
| Video Memory | 8GB GDDR7 |
| Memory Bus | 128-bit |
| Engine Clock | 2497 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| PCI Express | PCI Express 5.0 x8 |
| Display Outputs | 2 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) 1 x HDMI® Connector (Supports 4K 480Hz HDR or 8K 120Hz HDR with DSC, and Gaming VRR as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Triple Display |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Consumption | 145W |
| Power Input | 1 x 8-pin power input |
| DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | Air Cooled |
| Slot Size | 2 |
| SLI | No |
| Supported OS | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 182.5mm x 69mm x 38.2mm / 7.2" x 2.7" x 1.5" |
| Accessories | User Manual Low-Profile Bracket |
Write Your Own Review