ZOTAC ZBOX MI520 Nano Barebone [Refurbished]
Special Price
$53.99
Regular Price
$89.99
In stock
SKU
ZBOX-MI520-U (R)
The Zotac ZBOX MI520 is a barebone system that packs performance and features in a cute, ultra compact casing no larger than a desktop calculator. Able to be used as a home PC, office PC, or even HTPC, this booksize barebone is powered by Intel 4th generation Core processor, which delivers robust computing power for your web surfing, document/spreadsheet editing, HD movie playback and other everyday tasks. Two dual-channel DDR3L-1600 slots support up to 16 GB of memory, and a SATA 6.Gb/s port allows you to connect a 2.5" HDD or SSD.
**Please note: the item will be shipped in a generic box and includes 1 antenna and 1 power adapter.
| Processor | Intel Core i3-4010U Processor (dual core 1.7GHz) |
|---|---|
| Chipset | N/A |
| System Memory | 2 x DDR3L-1600 SODIMM Slots, Max 16GB |
| Graphics Engine | Intel HD Graphics 4400 |
| Video Output | HDMI 1.4a, DVI-D |
| Mass Storage | 1 x 2.5" SATA 6bps HDD/SSD Slot |
| Optical Drive | N/A |
| mSATA | N/A |
| M.2 | N/A |
| Card Reader | SD/SDHC/MS/MSPro/xD/MMC |
| Audio | Microphone, Headphone, SPDIF optical output |
| USB Port | 2 x USB 2.0, 4 x USB 3.0 |
| LAN | Gigabit LAN |
| Antenna | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| WiFi | 802.11ac/b/g/n |
| Legacy I/O | N/A |
| CIR Infrared | N/A |
| Expansion | N/A |
| Power Supply | AC Adapter O/P: DC 19V/65W |
| Cooling System | Fan + Heatsink |
| Kensington Lock | N/A |
| ZBOX Dimensions | 188mm x 188mm x 44mm |
| LED Indicators | Power, HDD, WiFi |
| Supported OS | Windows 8/7 (32/64-bit) |
Write Your Own Review