ZOTAC ZBOX CI540 nano (Barebone) [Refurbished]
Special Price
$119.99
Regular Price
$199.99
In stock
SKU
ZBOX-CI540NANO-P-U (R)
Enjoy quiet computing in a palm-sized form factor with the ZOTAC ZBOX CI540 nano series mini-PC. The ZOTAC ZBOX CI540 nano series mini-PC features a special passive-cooled chassis that eliminates cooling fans to create zero noise for a peaceful silent computing experience.
FEATURES:
- Intel Quick Sync Video technology
- Intel InTru 3D technology
- Intel Clear Video HD technology
- Zero Noise Chassis
- Microsoft DirectX 11 compatible
- 802.11ac WiFi & Bluetooth 4.0 technology
**Please note: the item will be shipped in a generic box and includes 1 antenna and 1 power adapter.
| Processor | Intel i5-4210Y (dual core 1.5GHz, up to 1.9GHz) |
|---|---|
| Chipset | Intel |
| System Memory | 1 x DDR3 SODIMM Slot |
| Graphics Engine | Intel HD Graphics 4200 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Hard Drive | 1 x 2.5-inch SATA 6.0 Gbps SSD/HDD slot |
| Mass Storage | N/A |
| Optical Drive | N/A |
| mSATA | N/A |
| M.2 | N/A |
| Card Reader | SD/SDHC/SDXC |
| Audio | Microphone, Headphone, SPDIF optical output |
| USB Port | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| LAN | Gigabit LAN |
| Antenna | External |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| WiFi | 802.11ac/b/g/n |
| Legacy I/O | N/A |
| CIR Infrared | N/A |
| Expansion | N/A |
| IDE | N/A |
| USB | N/A |
| VGA | No |
| Power Supply | AC Adapter O/P: DC 19V/40W |
| Cooling System | Passive cooling |
| Kensington Lock | Yes |
| ZBOX Dimensions | 27mm x 127mm x 45mm |
| LED Indicators | Power, HDD, WiFi |
| Case Mounting | VESA Mount Ready |
| Supported OS | Windows 8 / 7 (32/64-bit) |
| Accessories | 1 x WiFi antenna 1 x Power cord (bundled cable type dependent on region) |
Write Your Own Review