ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 ARCTICSTORM AIO [Open Box]
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 ARCTICSTORM AIO is the first high-end graphics card by ZOTAC GAMING to feature a full-sized 360mm liquid-cooling AIO and a full-coverage copper cold plate for exceptional cooling performance. Designed for gaming enthusiasts seeking maximum speed and low temperatures, the ARCTICSTORM AIO redefines high-end graphics.
Feature Highlights:
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
The ultimate ZOTAC GAMING GPU
First ZOTAC GAMING GPU to feature a 360mm AIO liquid cooler
Large Infinity Mirror design
PCB durability enhancements
Full-coverage copper cold plate
High-RPM tri-fan array
Dual BIOS
4-zone SPECTRA 2.0 RGB lighting
Metal backplate
Bundled with ARGB GPU support bracket
FireStorm Utility
(DOWNLOAD)
**Please note: item will be shipped in a generic box and comes with either a 12VHPWR or 12V-2×6 adapter.
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU |
|---|---|
| CUDA Cores | 21760 |
| Video Memory | 32GB GDDR7 |
| Memory Bus | 512-bit |
| Engine Clock | 2437 MHz |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| PCI Express | PCI Express 5.0 x16 |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 2.1b with UHBR20 (up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) 1 x HDMI® Connector (Supports 4K 480Hz HDR or 8K 120Hz HDR with DSC, and Gaming VRR as specified in the HDMI 2.1b Specification) |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 1000W |
| Power Consumption | 575W *High power consumption, please carefully read your PSU manual before installation. |
| Power Input | 1 x 12v-2x6 power input |
| DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | 360mm Radiator Liquid Cooling |
| Slot Size | 2.5 |
| SLI | No |
| Supported OS | Windows 11 / Windows 10 64-bit (v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 251.6mm x 160.1mm x 49mm / 9.9" x 6.3" x 1.9" (Card); 394mm x 55.7mm x 122.8mm/15.5" x 2.2" x 4.8" (Radiator + Fans); 520mm (Tube Length) |