ZOTAC ZBOX MI571 (Barebone) [Refurbished]
Special Price
$209.99
Regular Price
$349.99
In stock
SKU
ZBOX-MI571-U (R)
Raise productivity to a whole new level with Intel 7th Generation Kaby Lake processing power. This Mini PC has enough power for compiling complicated codes while maintaining native 4K output. Equipped with a Thunderbolt 3 port, the door opens to many more opportunities. Whether it is home, office or even at the lab, this Mini PC is the perfect suit.
FEATURES:
- 7th Generation Intel Kaby Lake Processor
- Intel Core i7
- USB 3.1 Gen2
- Thunderbolt 3 Type-C
- Multi-display ready
- Native 4K support
**Please note: the item will be shipped in a generic box and includes 1 antenna and 1 power adapter.
| Processor | Intel Core i7-6700T Processor (quad-core 2.8GHz, up to 3.6 GHz) |
|---|---|
| Chipset | Intel 100 series chipset |
| System Memory | 2 x DDR3L-1600 SODIMM Slots, Max 16GB |
| Graphics Engine | Intel HD Graphics 530 (Integrated) |
| Video Output | |
| Hard Drive | 1 x 2.5" SATA 6Gbps HDD/SSD Slot |
| M.2 | 1 x M.2 SATA SSD slot (22/42,22/60,22/80) |
| Card Reader | 3-in-1 (SD/SDHC/SDXC) / USB 3.1 port Combo |
| Audio | Stereo output , Microphone |
| USB Port | 1 x USB 3.1 type-C (front), 2 x USB 3.0 (back), 1 x USB 2.0 (top) |
| LAN | 2 x 10/100/1000 Mbps |
| Antenna | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| WiFi | 802.11ac |
| Power Supply | AC Adapter O/P: DC 19V/90W |
| Cooling System | Fan + Heatsink |
| ZBOX Dimensions | 188mm x 188mm x 51mm |
| LED Indicators | Power, HDD, WiFi |
| Case Mounting | N/A |
| Supported OS | Windows 10 / 8 / 7 (32/64-bit) |
Write Your Own Review