ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti SUPER AMP HOLO 16GB GDDR6X [Open Box]
The tried-and-true HoloBlack design returns in the ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti SUPER AMP HOLO 16GB GDDR6X. Utilizing the state-of-the-art NVIDIA Ada Lovelace architecture, this GPU gives gamers cutting-edge features such as DLSS 3.5 and real-time ray tracing, complete with an advanced cooling design and HoloBlack’s signature edgy, angular profile for a formidable piece of gaming hardware.
Feature Highlights:
- Powered by NVIDIA DLSS 3.5, ultra-efficient Ada Lovelace architecture, and full ray tracing
- IceStorm 2.0 Advanced Cooling
- FREEZE Fan Stop, Active Fan Control
- SPECTRA 2.0 ARGB RGB Lighting (supports external RGB light strips)
- Metal Backplate
- Dual BIOS
**Please note: item will be shipped in a generic box and comes with either a 12VHPWR or 12V-2×6 adapter. Open-box products may not include the original packaging or all accessories.
| GPU | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
|---|---|
| CUDA Cores | 8448 |
| Video Memory | 16GB GDDR6X |
| Memory Bus | 256-bit |
| Engine Clock | Boost: 2640 MHz |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| PCI Express | 4.0 16x |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680x4320@60Hz) 1 x HDMI® Connector* *Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1a Specification |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 700W |
| Power Consumption | 285W |
| Power Input | 1 x 12VHPWR |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | IceStorm 2.0 |
| Slot Size | 3.5 slot |
| SLI | N/A |
| Supported OS | Windows 11 / 10 (64-bit, v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 355.9mm x 149.7mm x 63.9mm / 14" x 5.9" x 2.52" |