ZOTAC GeForce RTX 4070 Ti Trinity 12GB GDDR6X [Open Box]
Leveraging an all-new aerodynamic inspired design, the ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti Trinity utilizes the world’s most advanced gaming GPU powered by the NVIDIA Ada Lovelace architecture and DLSS 3. Using cutting-edge cooling technologies derived from the flagship model, Trinity packs the punch to offer gamers the needed blistering FPS in the latest titles.
Feature Highlights:
- Powered by NVIDIA DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace architecture, and full ray tracing
- Strong Performance
- IceStorm 2.0 Advanced Cooling
- FREEZE Fan Stop, Active Fan Control
- SPECTRA 2.0 RGB Lighting
- Metal Backplate
**Please note: item will be shipped in a generic box and comes with either a 12VHPWR or 12V-2×6 adapter. Open-box products may not include the original packaging or all accessories.
| GPU | GeForce RTX 4070 Ti |
|---|---|
| CUDA Cores | 7680 |
| Video Memory | 12GB GDDR6X |
| Memory Bus | 192-bit |
| Engine Clock | Boost: 2610 MHz |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| PCI Express | 4.0 16x |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680x4320@60Hz) 1 x HDMI® Connector* *Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1a Specification |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 285W |
| Power Input | 1 x 12VHPWR |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | IceStorm 2.0 |
| Slot Size | 2.5 slot |
| SLI | N/A |
| Supported OS | Windows 11 / 10 (64-bit, v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 306.8mm x 119.4mm x 58.5mm / 12.1" x 4.7" x 2.3" |


![Zotac GeForce RTX 4070 Ti Trinity OC 12GB GDDR6X [Open Box]](https://www.zotacstore.com/media/catalog/product/cache/6fa039502b4c576d5671d4f7968b17b8/z/t/zt-d40710j-10p-image06_1.jpg)