ZOTAC GeForce RTX 4070 SUPER Twin Edge 12GB GDDR6X [Open Box]
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 SUPER Twin Edge 12GB GDDR6X is a compact and powerful graphics card, featuring the NVIDIA Ada Lovelace architecture and an aerodynamic-inspired design. With a reduced dual slot size, it's an excellent choice for those who want to build a SFF gaming PC capable of impressive framerate and performance in the latest title releases.
Feature Highlights:
- SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- Powered by NVIDIA DLSS 3.5, ultra-efficient Ada Lovelace arch, and full ray tracing
- IceStorm 2.0 Advanced Cooling
- FREEZE Fan Stop, Active Fan Control
- SPECTRA RGB Lighting
- Metal Backplate
**Please note: item will be shipped in a generic box and comes with either a 12VHPWR or 12V-2×6 adapter. Open-box products may not include the original packaging or all accessories.
| GPU | GeForce RTX 4070 SUPER |
|---|---|
| CUDA Cores | 7168 |
| Video Memory | 12GB GDDR6X |
| Memory Bus | 192-bit |
| Engine Clock | Boost: 2475 MHz |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| PCI Express | 4.0 16x |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680x4320@60Hz) 1 x HDMI® Connector* *Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1a Specification |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Consumption | 220W |
| Power Input | 1 x 12VHPWR |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | IceStorm 2.0 |
| Slot Size | 2 slot |
| SLI | N/A |
| Supported OS | Windows 11 / 10 (64-bit, v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 234.1mm x 123.5mm x 40.2mm / 9.2" x 4.9" x 1.5" |
-
ZOTAC GeForce RTX 4080 16GB Trinity [Open Box]Special Price $919.99 Regular Price $1,149.99 -
ZOTAC GeForce RTX 4080 16GB Trinity OC [Open Box]Special Price $935.99 Regular Price $1,169.99 -
ZOTAC GeForce RTX 4080 16GB AMP Extreme AIRO [Open Box]Special Price $999.99 Regular Price $1,249.99 -
ZOTAC GeForce RTX 4080 16GB Trinity [Open Box]Special Price $919.99 Regular Price $1,149.99

![ZOTAC GeForce RTX 4070 Trinity 12GB GDDR6X [Open Box]](https://www.zotacstore.com/media/catalog/product/cache/6fa039502b4c576d5671d4f7968b17b8/z/t/zt-d40700d-10p-image02.jpg)

