ZOTAC GAMING GeForce RTX 3070 Ti [Refurbished]
Special Price
$314.99
Regular Price
$449.99
In stock
SKU
ZT-A30710Q-10P (R)
Relish ultra performance in the latest game titles and amplify your gaming experience with the ZOTAC GAMING GeForce RTX™ 3070 Ti. The fine-tuned balance between the cooling, acoustics and aesthetics of the ZOTAC GAMING graphics card gives rise to smooth high fidelity gaming.
Features:
- 2nd Gen Ray Tracing Cores
- 3rd Gen Tensor Cores
- SPECTRA 2.0 RGB Lighting
- IceStorm 2.0 Advanced Cooling
- Active Fan Control with FREEZE Fan Stop
- Metal RGB LED Backplate
- VR Ready
**Please note: item will be shipped in a generic box with no accessories.
| GPU | GeForce RTX 3070 Ti |
|---|---|
| CUDA Cores | 6144 |
| Video Memory | 8GB GDDR6X |
| Memory Bus | 256-bit |
| Engine Clock | Boost: 1770 MHz |
| Memory Clock | 19 Gbps |
| PCI Express | 4.0 16x |
| Display Outputs | 3 x DisplayPort 1.4a (up to 7680x4320@60Hz) 1 x HDMI® Connector* *Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR, and Variable Refresh Rate as specified in the HDMI 2.1 Specification |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi Display Capability | Quad Display |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 320W |
| Power Input | 2 x 8-pin |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Cooling | IceStorm 2.0 |
| Slot Size | 2.5 slot |
| SLI | Not Supported |
| Supported OS | Windows 11 / 10 (v1809 November 2018 or later) |
| Card Length | 317.6mm x 117.6mm x 58.8mm / 12.5" x 4.6" x 2.3" |
Write Your Own Review
![ZOTAC GEFORCE RTX 3070 LHR 8GB GDDR6 [Refurbished]](https://www.zotacstore.com/media/catalog/product/cache/6fa039502b4c576d5671d4f7968b17b8/r/t/rtx_3070_lhr_8gb_gddr6.jpg)